Artykuły branżowe
Młot na czarownice – Jak leczysz doktorze?
20/072015
Tym razem będzie o Ameryce.
ProPublica - niezależna agencja informacyjna działająca na zasadach non-profit udostępniła ranking powikłań dla 8 popularnych planowych zabiegów chirurgicznych:
- Proteza kolana
- Proteza biodra
- Laparoskopowe wycięcie pęcherzyka żółciowego
- Spondylodeza lędźwiowa przednia
- Spondylodeza lędźwiowa tylna
- Resekcja prostaty przezcewkowa
- Usunięcie prostaty klasyczne lub laparoskopowe
- Spodylodeza kręgów szyjnych
Podstawą analizy były dane rozliczeniowe z publicznym ubezpieczycielem Medicare i obejmowały 2,3 mln przypadków z lat 2009 -2013 operowanych przez blisko 17 000 chirurgów w 3,5 tys. szpitali.
Wybrano zabiegi, które są wykonywane na „zdrowych” pacjentach bez bezpośredniego zagrożenia życia i z relatywnie niskim ryzykiem powikłań.
Dla rzetelności pominięto przypadki urazowe i inne o wysokim ryzyku powikłań poza kontrolą chirurga. Pominięto również pacjentów przyjętych w trybie nagłym lub przeniesionych z innych jednostek. Statystycznie dopasowano wyniki w zależności od wieku i innych obciążeń pacjenta. Uwzględniono również różnice w możliwościach i pracy poszczególnych szpitali.
W sumie, korzystając z ekspertów ProPublica skalkulowała odsetek zgonów i komplikacji dla każdego chirurga wykonującego poszczególne zabiegi.
Przygotowaną w ten sposób bazę danych udostępniono publicznie.
https://projects.propublica.org/surgeons/
Pod podanym adresem znajduje się cała baza danych i możecie Państwo sami wybrać gdzie chcecie być operowani.
Przyjęto restrykcyjną metodologię oceniającą wystąpienie komplikacji. Szczegóły pod tym adresem:
https://www.propublica.org/article/surgeon-level-risk-short-methodology
Przy wyznaczaniu kryteriów powikłań uczestniczył zespół chirurgów. Za komplikację przyjęto: zgon lub ponowne przyjęcie w ciągu 30 dni od operacji, ale wyłącznie z powodów wskazanych przez zespół chirurgów.
Baza prezentuje wyniki każdego szpitala w wybranym zakresie
Na obrazku poniżej pokazano listę szpitali ze wskazaniem rankingu powikłań z zakresie protezy biodra. Każdy czarny „gwoździk” to jeden lekarz.
A w szpitalu, prezentują każdego WYMIENIONEGO Z NAZWISKA(!) chirurga.
Poniżej przykładowe dane dla operacji protezy biodra.
Mam pewne wątpliwości co do precyzji przyjętej metodologii i sposobu wykorzystania przedstawionych danych. Czy na pewno nie krzywdzi chirurgów podejmujących trudne wyzwania? Niemniej, są to tylko wątpliwości, a nie zanegowanie całej inicjatywy, którą uważam za kapitalnie ważną i poprawiającą jakość w medycynie.
Wybrano przypadki planowe, poprawiające komfort życia, a nie ratujące życie. W ratujących życie podejmowanie nawet skrajnych ryzyk jest uzasadnione i wpisane w praktykę dobrego postępowania, ale przy poprawie komfortu życia nie powinno być o tym mowy.
Uzyskany materiał potwierdza stare powiedzenie „ćwiczenie czyni mistrza”, choć oczywiście pokazuje też wyjątki.
Pytanie do nas wszystkich. Każdy z nas, mówię tu szczególnie o lekarzach, w swojej prywatności niech odpowie sobie na pytanie czy w razie potrzeby nie chciałby skorzystać z takiej bazy.
A jeśli tak, to czy jest gotowy na poddanie się ocenie?
Czy mamy różnicę w efektach leczenia? Czy zdarzają się błędy w sztuce? Odpowiedź znamy. Może warto coś z tym zrobić i odważyć się?
ProPublica - niezależna agencja informacyjna za swoje dokonania w informowaniu społeczeństwa otrzymała w 2011 roku prestiżową nagrodę Pulitzera. www.propublica.org
Komentarze