Optymalizacja gospodarki lekowej i materiałowej
Ile przepłacam za leki, materiały i usługi?
Ile można zaoszczędzić na lekach i materiałach?
Czy można zoptymalizować procesy zakupowe?
Po jakich cenach dokonują zakupów inne szpitale?
Do głównych kosztów funkcjonowania szpitala zaliczamy między innymi leki i materiały. Produkty te, w ogromnej większości, są kupowane w trybie przetargowym.
Z przeprowadzonych analiz wynika, że w powszechnie stosowanych zapisach specyfikacji zamówień, kontrola nad cenami poszczególnych artykułów jest niedostateczna. Z tego też powodu często występują duże rozbieżności dotyczące cen tych samych artykułów kupowanych przez różne szpitale.
Analiza Gospodarki Lekowej i Materiałowej
Co to jest "Analiza Gospodarki Lekowej i Materiałowej"?
Analiza Gospodarki Lekowej i Materiałowej jest to usługa optymalizacji procesów zamawiania i wykorzystania leków i materiałów. Polega ona na odpowiednim przetworzeniu danych dotyczących zakupów, porównania ich z innymi placówkami medycznymi oraz opracowaniu raportu umożliwiającego optymalizację działań związanych z zamówieniami.
Analiza otoczenia – optymalizacja kosztów zakupów
Przygotowywany przez naszą firmę raport zawiera porównanie cen zakupu artykułów handlowych z najniższymi cenami osiąganymi na rynku przez inne szpitale. Raport pozwala na uzyskanie informacji o ukrytym potencjale szpitala w zakresie redukcji kosztów zakupów oraz na precyzyjną identyfikację pozycji zakupowych, które możliwe są do zoptymalizowania.
Przykładowo, analizując posiadane informacje wiemy, że możliwe jest uzyskanie oszczędności na średnim poziomie 10%. Dla wydatków na zakup leku rzędu 5 mln zł daje to 500.000 zł oszczędności!
Dzięki przeprowadzonej analizie zostają zidentyfikowane produkty, których kwota zakupu (wynikająca przede wszystkim z ceny, ale i ilości) jest istotnie wyższa od optymalnej.
Analiza wewnętrzna - optymalizacja wykorzystania leków i materiałów
Analiza Gospodarki Lekowej i Materiałowej w połączeniu z innymi naszymi usługami pozwala również na dokładniejszą analizę i optymalizację procesów leczenia, wykorzystania leków i materiałów dla każdej specjalności, procedury, schorzenia, itp. Nasze narzędzia analityczne umożliwiają pełny wgląd w stan obecny kosztów zużycia leków i materiałów w szpitalu, porównanie się w tym zakresie z innymi oraz precyzyjne wskazanie obszarów możliwych do zoptymalizowania.
Etapy realizacji usługi
Analiza Gospodarki Lekowej i Materiałowej przeprowadzana jest etapami, oto najważniejsze z nich:
- Pobranie danych z programów aptecznych (niezależnie od użytkowanego przez szpital programu) → korzystamy ze standardowych raportów - nie ma konieczności bezpośredniego podłączenia / integracji naszych programów z systemem aptecznym.
- Rozpoznanie zapisów dotyczących preparatów leczniczych pobranych z programu aptecznego szpitala → ze względu na fakt, iż poszczególne leki w szpitalach nie są odpowiednio kodowane i nie stosuje się żadnych jednoznacznych identyfikatorów preparatów, przeprowadzamy szczegółową analizę pobranych danych. Analiza ta niezależnie od sposobu opisu leków przez personel szpitala pozwala nam na precyzyjną identyfikację poszczególnych preparatów.
- Przyporządkowanie do każdego preparatu kodu ATC.
- Przypisanie każdemu preparatowi pozycji z listy leków refundowanych.
- Wskazanie zamienników dla poszczególnych preparatów.
- Porównanie leków i zamienników ze wskazaniem tańszego preparatu.
- Oszacowanie wartości „przepłat” i możliwych oszczędności.
Cele Analizy Gospodarki Lekowej i Materiałowej
Celem usługi jest dostarczenie wiedzy dotyczącej Państwa ukrytego potencjału redukcji kosztów zakupu leków i materiałów oraz pomoc w określeniu dalszych działań, których celem jest zmniejszenie Państwa wydatków związanych z funkcjonowaniem szpitala.
Obszary naszego wsparcia, które Państwu oferujemy:
- optymalizacja nabywanego asortymentu poprzez dobór tańszych zamienników,
- pomoc w definiowaniu specyfikacji warunków zamówienia,
- uczestnictwo w programie zakupów grupowych,
- dystrybucja i zbieranie danych o potrzebach zakupowych poszczególnych uczestników grupy zakupowej.
Dowiedz się więcej lub zamów usługę
SGA zaprasza wszystkich zainteresowanych naszymi usługami do współpracy. Z przyjemnością zaprezentujemy nasze możliwości i odpowiemy na wszystkie pytania.
Prosimy o niezobowiązujący kontakt, numer telefonu: 81 534 21 05 , adres mailowy: sga@sga.waw.pl lub o skorzystanie z naszego formularza kontaktowego.