Artykuły branżowe

Wadliwy wypis z SOR
31/102024

Autor: Mateusz Wesołowski

Szpital nie wykorzystuje procedur wykonanych na SOR przy grupowaniu JGP na oddziale – czyli wadliwy wypis z SOR.
Od czasu do czasu napotykamy szpitale, w których do wyboru grupy JGP na oddziale system nie pozwala użyć procedur wykonanych na SOR. Jest to tym bardziej krzywdzące z racji, że zgodnie z zasadami księgowania koszt diagnostyki SOR jest przenoszony za pacjentem na oddział (właśnie z powodu, że procedury te mogą i powinny zostać użyte przy wyznaczaniu grupy JGP). Problem wynika ze wskazania przez system szpitalny błędnego „kodu świadczeń” SOR. Po opuszczeniu SOR przez pacjenta system szpitalny musi wypełnić pole „Kod świadczenia” zwane także „Kod jednostki statystycznej świadczenia”. Aktualne kody można znaleźć na stronie ISAP: LINK

W przypadku SOR realnie najczęściej funkcjonują dwa kody: kod 1 tzn. wizyta SOR zakończona przyjęciem na oddział szpitalny oraz kod 4 tzn. pacjent zaopatrzony na SOR ambulatoryjnie i wysłany do domu (teoretycznie szpital powinien kodować kod 23 lub 24, ale w praktyce historycznej najczęściej utarło się wykorzystanie kodu 4). W przypadku wybrania kodu 1 przyjęcie na pobyt na oddziale szpitalnym – procedury wykonane na SOR będą wzięte przez gruper pod uwagę podczas wybierania JGP. W przypadku kodu 4 porada ambulatoryjna i wypis do domu – procedury SOR nie są brane pod uwagę przy grupowaniu hospitalizacji. Jest to o tyle niespójne, że szpital może, mimo że przeniósł pacjenta z SOR na oddział szpitalny, wybrać nadal kod 4 wizyta ambulatoryjna. To właśnie te sytuacje powodują, że rozliczenie procedur SOR nie jest brane pod uwagę przez gruper mimo, że pacjent po diagnostyce SOR został przeniesiony na oddział.

Jeżeli w Państwa szpitalu również nie jest możliwe wybieranie procedur SOR do rozliczenia grup JGP na oddziałach szpitalnych – warto usiąść z informatykiem/obsługą SOR i sprawdzić, gdzie i jaki kod świadczenia uzupełniany jest domyślnie przez system.

Rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie zakresu niezbędnych informacji przetwarzanych przez świadczeniodawców, szczegółowego sposobu rejestrowania tych informacji oraz ich przekazywania podmiotom zobowiązanym do finansowania świadczeń ze środków publicznych. Strona 23, załącznik nr 1:

Oceń artykuł:
Dziękujemy za ocenę

Komentarze

300
Liczba przeanalizowanych szpitali
20 638 674
Liczba przeanalizowanych hospitalizacji
87 941 369
Liczba przeanalizowanych wizyt
74.3 mld zł
Kwota przeanalizowanych rozliczeń z NFZ