NFZ naciąga liczby na swoją korzyść! Szpitale tracą należne pieniądze! Email
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Marek Wesołowski   
Wtorek, 19 Maj 2020 07:26

NFZ naciąga liczby na swoją korzyść! Szpitale tracą należne pieniądze!

Sprawa dotyczy Współczynnika jakościowego AOS w ryczałcie na 2020.

Jak Państwo wiedzą szpital może zyskać premię w wysokości 1% wartości ryczałtu, jeśli wartość świadczeń w AOS wzrosła okres do okresu o ponad 5%. A przy jeszcze większym wzroście premia może sięgnąć 1,5%.

Dla dużego szpital np. z ryczałtem w wysokości 100 mln zł, premia wyniosłaby minimum 1 mln zł! 1 mln zł więcej w budżecie szpitala przy tym samym zakresie obowiązków. Brzmi bardzo atrakcyjne.

Dlatego szpitale podjęły ten wysiłek przyjmując więcej pacjentów w poradniach, żeby pokonać próg 5% wzrostu. Udało się. Z trudem, ale udało się! Działalności AOS części szpitali była w 2019 o ponad 5% większa niż w 2018.

No i tu zaczyna się problem, bo NFZ wziął do porównania tylko drugą połowę 2018, którą przemnożył razy 2, żeby mieć „cały rok”. To jest OK, ale:

NFZ założył, że połowy są równe, a NIE SĄ!

AOS pracuje w dni robocze. W drugiej połowie 2018 było 126 dni roboczych, a w pierwszej tylko 124 dni. NFZ mnożąc wartość świadczeń z drugiej połowy 2018 dwa razy, zawyżył wartość świadczeń o dodatkowe dwa dni pracy, czyli o 0,8%. Niestety dla części szpitali oznaczało to, że wg NFZ nie osiągnęły progu 5% wzrostu w ASO. W prawidłowym wyliczeniu szpital przekroczył 5%, ale według błędnej kalkulacji NFZ ledwo przekroczył 4,2% i nie ma prawa do premii.

Szpital ciężko pracował i grał według reguł narzuconych przez NFZ i nic to nie dało, bo ktoś uprościł sobie liczenie. Może warto się upomnieć o „swoje”.

 

Komentarze  

 
0 #2 Adam 2020-05-27 09:28
A nie było czasem tak, że 2018 podzielony był na 2 okresy rozliczeniowe i dlatego tak NFZ się zachował? jeżeli okres porównawczy wynosił 0,5 roku, okres obliczeniowy cały rok (bo tak już było) to żeby okres planowania obliczyć trzeba okres porównawczy sprowadzić do tego samego mianownika czyli całego roku i tak zrobili. Pewnie potraktowali to dosłownie i przemnożyli okres który był brany pod uwagę.
Cytować
 
 
+2 #1 Tadeusz Trędota 2020-05-19 18:26
Mareczku. Przecież to nic nowego. Za czasów dyr. Berdygi w kasach chorych w podobny sposób rozliczano płatności miesięczne za wykonanie kontraktu. Tzw sposób Berdygi. Zawsze wychodziło na korzyść Kasy Chorych.
Pozdrawiam, Tadeusz Trędota.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

JoomlaWatch Stats 1.2.10_03 by Matej Koval