Pacjent na oddziale intensywnej terapii z zabiegami poza oddziałem. Jak to rozliczyć? Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Marek Wesołowski   
Poniedziałek, 14 Sierpień 2017 12:11

Opis sytuacji

Pacjent leży na OIT, ale musi mieć wykonany zabieg poza tym oddziałem. Po tym zabiegu wraca na OIT.

To się zdarza np. po operacji ostrej trzustki, gdy robi się płukanie lub np. gdy pacjent ma zagrażający zawał i na kardiologii ma wykonaną koronarografię i wszczepienie stentów. Realnie pacjent jest poza OIT przez 2-3 godziny.

Jak to rozliczyć?

Szpital ma dwa wyjścia

  • pacjent pozostaje na OIT i tylko podwyższamy TISS o 5 punktów za zabieg poza OIT,
  • pacjent jest przenoszony na oddział, na którym ma wykonaną procedurę i wtedy ten oddział może próbować rozliczyć grupę JGP - np. OZW, bo wszczepił stenty.

Problem

Przeniesienie pacjenta z OIT na oddział na czas zabiegu i ponowne przyjęcie na OIT dzieje się tego samego dnia.

Czy można w takim razie rozliczyć i grupę JGP i TISSy? Będziemy mieli grupę JGP w ramach jednodniowego pobytu na oddziale, na którym wykonano zabieg i dla tego samego dnia zażądamy od NFZ pieniędzy za punkty TISS.

Tak można zrobić. Proszę pamiętać, że TISS to świadczenia z katalogu produktów do sumowania.

Oczywiście przeniesienie z OIT na oddział dla wykonania procedury i ponowne przyjęcie na OIT powoduje, że nie można wtedy wyliczając TISS doliczyć 5 punktów za zabieg poza OIT, bo w czasie wykonywania zabiegu pacjent nie był pacjentem OIT.

Czy w takim razie zawsze warto przenosić z OIT na oddział i z powrotem?

To zależy do sytuacji.

  • Jeśli zabieg na innym oddziale pozwala na wyznaczenie grupy JGP, to pacjenta przenosimy, bo grupa JGP będzie bardziej opłacalna od 5 punktów TISS za zabieg poza OIT. Ważne jest to, że przenosząc pacjenta na kilka godzin poza OIT, nie tracimy prawa rozliczenia punktów TISS za ten dzień.
  • Jeśli jednak wykonany zabieg nie pozwala na wyznaczenie grupy JGP, to nie przenosimy pacjenta. Dzięki temu nie mamy pracy papierkowej związanej z przeniesieniem i dodatkowo zyskujemy 5 punktów TISS.
 

Komentarze  

 
0 #4 Mateusz Wesołowski 2018-02-22 09:27
Dzień w którym przenosimy pacjenta na czas zabiegu jest ostatnim dniem pobytu przed przeniesieniem na oddział zabiegowy, ale równocześnie pierwszym dniem kolejnego pobytu rozpoczętego po wykonaniu zabiegu. Nie tracimy jego rozliczenia. Rozliczyć możemy go raz jako ostatni dzień pobytu pierwszego lub pierwszy pobytu drugiego. (niestety nie możemy rozliczyć go 2 razy 8) )


Z reguły możemy oszacować TISSy z dnia wypisu.

Z reguły punkty TISS z dnia wypisu będą niższe niż z dnia zabiegu wykonywanego w "środku" leczenia na OIT.

Realnie przenosząc tracimy jedynie 5 pkt TISS, nie tracimy rozliczenia za cały dzień.
Cytować
 
 
0 #3 Dariusz Pawłowski 2017-10-30 08:24
No własnie. Proszę o wyjaśnienie: "Ważne jest to, że przenosząc pacjenta na kilka godzin poza OIT, nie tracimy prawa rozliczenia punktów TISS za ten dzień".
Cytować
 
 
0 #2 Dariusz Pawłowski 2017-10-30 07:38
Trzeba wcześniej oszacować, czy rozliczenie zabiegu opłaca się bardziej niż TISS, ale w praktyce jest to niemożliwe, bo nikt nie wie, jaka będzie wartość ostatniego TISS w dniu wypisu ze szpitala, a rachunki są takie:
1. minus TISS za pierwszy lub ostatni dzień pobytu OIT, ale 5 pkt za zabieg;
2. minus TISS w dniu zabiegu plus rozliczenie samego zabiegu na innym oddziale.
Cytować
 
 
0 #1 Dariusz Pawłowski 2017-10-30 07:37
Obawiam się, że nie ma tak prosto.

Proszę zauważyć, że dla OIT obowiązuje taka zasada rozliczania, że dzień przyjęcia i wypisu jest traktowany jako jeden osobodzień rozliczenia, a w konsekwencji musimy rezygnować z któregoś TISS.
Jeżeli wykonujemy zabieg poza OIT bez rejestracji usuwamy pierwszy lub ostatni dzień pobytu.
Jeżeli natomiast decydujemy się na rejestrację świadczenia na oddziale wykonującym, należy zrobić przeniesienie na ten oddział i z powrotem. Wtedy usuwamy z rozliczeń TISS w dniu zabiegu - jest on jednocześnie ostatnim TISS pierwszego pobytu i pierwszym TISS drugiego pobytu.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

JoomlaWatch Stats 1.2.10_03 by Matej Koval