Ilu lekarzy potrzebujemy, a ilu wymaga NFZ? Email
Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Marek Wesołowski   
Środa, 20 Kwiecień 2016 11:09

W Polsce brakuje lekarzy! – wciąż słyszymy.

W Polsce brakuje lekarzy - skąd to wiemy?

Czy dlatego, że:

  • mamy kolejki i nie można się dostać do lekarza? –Tak, to prawda, ale to nie problem kadry medycznej, a kontraktu z NFZ. Jeśli masz pieniądze, to nie ma kłopotu, lekarze czekają na Ciebie;
  • mamy dziurę pokoleniową w kadrze lekarskiej i pielęgniarskiej - to pewne. Czy skutkuje to niedoborem lekarzy? - być może, ale to pieśń przyszłości.

W tej chwili nie ma problemu braku lekarzy. Mogą być incydentalne niedobory związane z geografią, blokowaniem specjalizacji i zbyt niskimi zarobkami, ale to nie zmienia ogólnego obrazu. Lekarze są i czekają na pacjentów. To NFZ nie ma pieniędzy, żeby płacić za leczenie.

Chciałbym, żeby NFZ nie był w stanie wydać wszystkich pieniędzy z powodu braku wystarczającej liczby lekarzy. Pomarzyć każdy może!

W odpowiedzi na tytułowe pytanie: NFZ wymaga ciągłej pracy oddziału (dla typowych specjalności). To oznacza stałą obecność personelu medycznego.

Żeby na oddziale 1 lekarz był obecny przez 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu, trzeba zatrudnić ok. 6 lekarzy na pełnym etacie.

Mniejszą liczbą nie da rady obsadzić oddziału. W rzeczywistości zwykle mamy więcej niż jednego lekarza w dzień roboczy, ale dla uproszczenia kalkulacji przyjęliśmy jednego, co przekłada się na 6 etatów.

A ilu lekarzy trzeba, żeby zrealizować kontrakt roczny z NFZ? Zebraliśmy dane dla kilku typowych specjalności z kilkudziesięciu szpitali. Odrzuciliśmy skrajne wartości, żeby mieć typowy obraz. Dane uśredniliśmy. Otrzymaliśmy następujące wyniki:

Lekarz (jeden pełny etat) rocznie wypracowuje następującą kwotę kontraktu z NFZ

Specjalność

Przychód na 1 etat

Przychód na 6 etatów

INTERNA

530 tys. zł

3,2 mln zł

PEDIATRIA

530 tys. zł

3,2 mln zł

GIN-POL

530 tys. zł

3,2 mln zł

CHIRURGIA

700 tys. zł

4,2 mln zł

ORTOPEDIA

720 tys. zł

4,3 mln zł

 

Oczywiście podaliśmy dane uśrednione i w poszczególnych przypadkach podana kalkulacja może nie mieć zastosowania, ale jest prawdziwa dla większości oddziałów.

Proszę sprawdzić wielkości rocznych kontraktów z NFZ na swoich oddziałach. Jeśli są mniejsze niż kwoty podane w trzeciej kolumnie (Przychód na 6 etatów), to NFZ wymaga więcej etatów lekarskich niż potrzeba do wypracowania kwoty kontraktu.

Tłumacząc z polskiego na nasze: jeśli roczny kontrakt jest niższy niż podana kwota, to lekarze muszą siedzieć na oddziale, ale część z nich nie powinna leczyć, bo oddział wejdzie w nadwykonania.

Wszystkie oddziały mające roczne kontrakty poniżej wskazanych kwot nie mogą efektywnie wykorzystać swojego personelu. Co więcej, NFZ przez swoje wymogi blokuje możliwość pracy tych lekarzy w innych miejscach, bo muszą być na oddziale, który ma za mały kontrakt.

Sprawdziliśmy wielkości kontraktów w wielu szpitalach. Liczba „zbyt małych” kontraktów dla poszczególnych specjalności może sięgać nawet 30-40%. To oznacza armię lekarzy, którzy nie leczą, bo im nie pozwalają. Potencjał naszej kadry medycznej jest znacząco większy niż portfel NFZ.

Zmiana dystrybucji środków finansowych i racjonalna organizacja ochrony zdrowia może spowodować odczuwalną poprawę efektywności. Czy potrafimy to zrobić?

 

Marek Wesołowski

Jarosław Ewert

SGA

 

 

Komentarze  

 
+5 #4 Asia 2016-04-22 09:06
Dane szpitali nie są prawdziwe, pracując w różnych podmiotach leczniczych widać wyraźnie, że NFZ" nie jest tożsama. Stąd prace na oddziale wykonuje mniejsza liczba lekarzy, niż zadeklarowana.
Poza tym szpitale nie uwzględniają czasu pracy lekarzy kontraktowych, oni nie mają żadnych limitów godzin, mogą przyjść raz w miesiącu lub pracować codziennie, mogą w czasie pracy być na oddziale, w pracowni diagnostycznej, konsultować inne oddziały lub SOR itd. Jest też praca na zasadach wolontariatu, nigdzie nie ujawniana z wyjątkiem dokumentów wewnętrznych podmiotu.
Ale generalnie: oddziałów szpitalnych jest za dużo, kontrakty są zbyt niskie i nie pokrywają potrzeb, próba koncentracji kontraktów w dużych podmiotach budzi ostry sprzeciw innych. Kłania się tzw. kontraktowanie historyczne i kompletny brak reform od wielu lat ....
Cytować
 
 
0 #3 SGAnews 2016-04-21 16:22
Kalkulując kwoty kontraktu na 1 etat wykorzystaliśmy dane realnych szpitali, co oznacza, że lekarze w nich realizowali wszystkie prace, w tym te wymienione w kom. #2
Uwzględniliśmy urlopy i dyżury, pominęliśmy szkolenia, staże itp, jako niewymagane przez NFZ.

Symulacje były objęły elementy z kom. #1. Braliśmy pod uwagę szereg innych kryteriów i wyliczyliśmy również minimalną wielkość kontraktu, przy której oddział bilansuje się. Może kiedyś opublikujemy.

3. Założenie "tylko 6 etatów" jest bardzo "wysilone". Realnie trzeba więcej, choćby na chirurgii, gdzie szereg zabiegów musi być wykonywana przez 2 lekarzy, a przecież trzeba jeszcze jednego lekarza dla zabezpieczenia oddziału, gdy pozostali operują.

Specjalnie podaliśmy kwotę na 1 etat. To pozwoli Państwu na samodzielną kalkulację.
Można też policzyć ile etatów mamy na "naszym" oddziale, przemnożyć ile przychodu mogą te etaty wypracować i na koniec porównać z wartością zawartej umowy z NFZ.
Cytować
 
 
+1 #2 Asia 2016-04-21 15:27
Nie do końca prawda, rozumowanie zakłada obecność i pracę na oddziale w systemie ciągłym-a tak nigdy nie jest, gdyż mamy absencję chorobowa, losową, staże, egzaminy i szkolenia. Poza tym do pracy lekarskiej należy doliczyć pracę biurowa i typowo urzędnicza - nie myślę tu o prowadzeniu medycznej dokumentacji lekarskiej -a to na oddziale zajmuje co najmniej 40% czasu pracy.
Cytować
 
 
+1 #1 Jerzy 2016-04-21 11:24
Dzień dobry,

czy to na pewno 6 etatów?
Moim zdaniem dobrze by było uzupełnić Pana analizę o informację o % obłożenia/wykorzystania łóżek oraz jakieś elementy "wirtualnego szpitala" tj. jakby wszystkie szpitale jakie Pan badał wziąć w jeden wirtualny i go zoptymalizować koszty do minimum.

Pozdrawiam,

J. Kwiatkowski
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież

JoomlaWatch Stats 1.2.10_03 by Matej Koval